Belgijska spółka Fluxys – właściciel i operator terminala LNG w Zeebrugge – poinformowała, że z rekordowymi wynikami zamknęła pierwszy kwartał 2020 roku. W okresie styczeń-marzec do belgijskiego terminala zawinęło w sumie 72 gazowców ze skroplonym gazem ziemnym.

Spółka Fluxys podała w komunikacie liczby dotyczące operacji rozładowywania statków LNG w Zeebrugge w pierwszym kwartale 2020 roku. Wyglądają one następująco: styczeń – 15 statków, luty – 27 statków, marzec – 30 statków.

Właściciel i operator belgijskiego terminala LNG podkreślił, że 55 spośród wszystkich 72 statków ze skroplonym gazem odbyło się poprzez realizację operacji pośredniej polegającej na przepompowaniu LNG z gazowców-lodołamaczy na konwencjonalne statki przystosowane do transportu skroplonego gazu ziemnego.

Może Cię zainteresować:

Lotos: wkrótce ruszy pierwsza stacja do tankowania LNG

Lotos: wkrótce ruszy pierwsza stacja do tankowania LNG

Belgijska spółka Fluxys – właściciel i operator terminala LNG w Zeebrugge – poinformowała, że z rekordowymi wynikami zamknęła pierwszy kwartał 2020 roku. Czytaj dalej

Właśnie w ten sposób obsługiwane są transporty LNG pochodzące z należącego do rosyjskiego koncernu gazowego Novatek terminala eksportowego Jamał LNG. Firma Fluxys wprost nie przyznał w komunikacie, że 55 z 72 statków, które w pierwszym kwartale tego roku przypłynęły do Zeebrugge, transportowały gaz z rosyjskiej Arktyki, ale według zachodnich analityków właśnie w ten sposób należy interpretować taki sposób podania informacji przez belgijską firmę.

Oznacza to, że rosyjski koncern Novatek w pierwszym kwartale 2020 roku był największym, głównym dostawcą skroplonego gazu ziemnego do belgijskiego terminala w Zeebrugge, skąd błękitne paliwo trafia dalej, do odbiorców w różnych częściach Starego Kontynentu.

Z terminala skroplony gaz ziemny transportowany jest na autocysternach. Spółka Fluxys podała, że w pierwszym kwartale 2020 roku z Zeebrugge wyjechało blisko tysiąc takich pojazdów z ładunkami LNG. To również jest rekordowy wynik.

Podpis: Magdalena Marciniak, lngpoland.pl (fot.: Fluxys)