Terminal Hammerfest LNG 18 czerwca zostanie przywrócony do pracy. Fot.: Equinor

Norweski koncern energetyczny Equinor poinformował, że na 18 czerwca zaplanowano przywrócenie do eksploatacji eksportowego terminala Hammerfest LNG, który znajduj się na wyspie Melkøya na północy Norwegii.

Na portalu gasnews.pl już informowaliśmy, że terminal Hammerfest LNG został wyłączony z eksploatacji 30 maja br. Koncern Equinor informował wówczas, że w obiekcie będą realizowane prace remontowe i konserwacyjne, które potrwają około dwóch tygodni.

Teraz firma poinformowała, że procedura wznowienia produkcji rozpocznie się 16 czerwca, a dwa dni później terminal wróci już do regularnej eksploatacji.

Terminal Hammerfest LNG produkuje skroplony gaz ziemny z surowca wydobywanego ze złoża Snohvit na Morzu Barentsa. Gaz ziemny z tego złoża przesyłany jest do terminala za pośrednictwem mierzącego 160 km rurociągu. Został on uruchomiony jesienią 2007 r.

Z informacji przekazanych przez Equinor wynika, że jego czasowe wyłączenie spowodowało zmniejszenie wolumenu produkowanego LNG o 18 mln m sześc. dziennie. W skali roku terminal na wyspie Melkøya wytwarza 4,3 mln ton skroplonego gazu ziemnego. LNG z tego obiektu sprzedawane jest przede wszystkim odbiorcom w Europie, ale jego znaczna część trafia także do terminali azjatyckich.

Podpis: Magdalena Marciniak, lngpoland.pl (fot.: Hammerfest LNG/Equinor)