8 kwietnia do Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotarła 90 dostawa skroplonego gazu ziemnego. Tym razem dostawa surowca do gazoportu dotarła z Kataru, od firmy Qatargas, która jest jednym z wiodących światowych eksporterów LNG.

Z informacji udostępnionych przez specjalistyczne serwisy nawigacyjne wynika, że gazowiec do przewozu skroplonego gazu ziemnego Al Gattara (typu Q-Flex) do Świnoujścia przypłynął z katarskiego portu Ras Laffan. To 90 dostawa LNG do Świnoujścia od momentu inauguracji gazoportu.

Do polskiego gazoportu tankowiec przywiózł – prawdopodobnie, ponieważ waśnie tyle wynosi „katalogowa” ładowność jednostki – 216 tysięcy metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego. Sam Q-Flex Al Gattara został wprowadzony do eksploatacji w 2007 roku, ma 315 metrów długości oraz 50 metrów szerokości.

W marcu 2017 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało z katarskim koncernem gazowym Qatargas dodatkową umowę do już obowiązującej umowy długoterminowej. Strategiczny kontrakt obowiązuje do czerwca 2034 roku i na jego podstawie strona katarska dostarcza do terminala LNG w Świnoujściu 2 miliony ton skroplonego gazu rocznie (to około 2,7 miliarda metrów sześciennych gazu go gazyfikacji).

Podpis: Katarzyna Cieślik-Mróz, lngpoland.pl (fot.: Polskie LNG/Twitter)