Stany Zjednoczone zanotowały wzrost eksportu LNG w marcu br. Fot.: press

Departament Energii Stanów Zjednoczonych podał, że firmy z USA w marcu br. wyeksportowały w sumie 244,1 mld stóp sześc. gazu ziemnego. Najwięcej LNG zza Atlantyku trafia do terminali znajdujących w Europie, ale pojedynczym krajem, który w marcu br. kupił najwięcej LNG ze Stanów Zjednoczonych, była Korea Południowa. Kraj jen jest także największym odbiorcą amerykańskiego gazu w ujęciu historycznym.

W informacji opublikowanej przez amerykański Departament Energii czytamy, że sprzedaż zagraniczna skroplonego gazu ziemnego przez firmy z USA w marcu br. zwiększyła się o 8,2 proc. w stosunku do wolumenu LNG, który został wysłany do odbiorców zagranicznych w styczniu br. W pierwszym miesiącu 2020 r. Stany Zjednoczone łącznie wyeksportowały 225,6 mld stóp sześc. skroplonego gazu. Z kolei porównaniu z marcem 2019 r. wzrost sprzedaży wyniósł aż 86,7 proc. Amerykańska administracja prognozuje jednak, że w okresie do końca lata nastąpi spadek eksportu skroplonego gazu.

W marcu br. najwięcej amerykańskiego gazu LNG trafiło do Korei Południowej, która sprowadziła 28,1 mld stóp sześc. surowca. Kolejni najwięksi odbiorcy skroplonego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych to: Hiszpania (23,7 mld stóp sześc.), Francja (23,5 mld stóp sześc.) i Japonia (21,8 mld stóp sześc.). Listę pięciu największych odbiorców LNG ze Stanów Zjednoczonych zamyka Wielka Brytania, która w marcu br. odebrała w sumie 20,2 mld stóp sześc. LNG.

W marcu w Stanach Zjednoczonych wzrósł nie tylko wolumen eksportowanego LNG. Zwiększyła się także liczba wysłanych ładunków (statków) ze skroplonym gazem. W marcu br. było ich w sumie 75, podczas gdy przed rokiem z amerykańskich terminali LNG wypłynęło 38 statków. Ponadto jeszcze w styczniu br. Amerykanie wysłali do odbiorców łącznie 68 statków ze skroplonym gazem ziemnym.

Departament Energii podał także w sprawozdaniu, że w marcu br. terminal Sabine Pass wysłał w sumie 30 ładunków skroplonego gazu ziemnego. Obiekty Cameron LNG i Freeport LNG – po 13 ładunków, Corpus Christi – 12. Ponadto terminal Cove Point wyeksportował siedem ładunków skroplonego gazu ziemnego, a zakład na Elba Island – żadnego.

Stany Zjednoczone rozpoczęły eksport skroplonego gazu ziemnego w lutym 2016 r. Od tego czasu do dziś w sumie z amerykańskich terminali wypłynęło 1 384 statków z LNG, który został dostarczony do 35 krajów świata. W ujęciu globalnym największym odbiorcą amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego jest Korea Południowa, która w sumie sprowadziła 214 ładunków z LNG. Oznacza to, że właśnie do tego kraju trafiło aż 16,5 proc. całkowitego amerykańskiego eksportu LNG.

Podpis: Marcin Chomsky, lngpoland.pl (fot.: Cheniere)