Z opublikowanego właśnie miesięcznego raportu amerykańskiego Departamentu Energii wynika, że firmy ze Stanów Zjednoczonych w lutym 2020 r. wyeksportowały w sumie o 9,6 proc. mniej skroplonego gazu ziemnego niż jeszcze w styczniu tego samego roku.

Może Cię zainteresować:

Niemiecki polityk: gaz ze Stanów Zjednoczonych jest bardzo drogi

Niemiecki polityk: gaz ze Stanów Zjednoczonych jest bardzo drogi

W raporcie Departamentu Energii czytamy, że w lutym br. amerykańskie spółki gazowe wyeksportowały łącznie 225,6 mld stóp sześc. skroplonego gazu ziemnego. Czytaj dalej

W raporcie Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych czytamy, że w lutym br. amerykańskie spółki gazowe wyeksportowały łącznie 225,6 mld stóp sześc. skroplonego gazu ziemnego. Pomimo tego, że jest to wynik o 9,6 proc. gorszy od tego, który firmy ze Stanów zanotowały jeszcze w styczniu br. (249,5 mld stóp sześc.), porównując uzyskany wynik z lutym 2019 r. widać wyraźną ekspansję amerykańskich spółek na globalnym rynku gazu ziemnego. Według Departamentu Energii, wynik eksportowy za luty jest o aż o 119,5 proc. lepszy niż rok wcześniej.

Z raportu wynika także, że gros amerykańskiego LNG trafia do odbiorców w Europie. Jeżeli weźmiemy pod uwagę luty, to w tym miesiącu Amerykanie wysłali na Stary Kontynent 51,1 proc. swojego eksportu LNG.

Najwięksi europejscy odbiorcy skroplonego gazu zza Atlantyku w lutym br. to Wielka Brytania (28,9 mld stóp sześc.), Turcja (24,3 mld stóp sześc.), Francja (20,5 mld stóp sześc.), Hiszpania (20,2 mld stóp sześc.).

Z kolei jeżeli chodzi o odbiorców spoza Europy, to największym z nich w lutym br. była Japonia, która kupiła 21,4 mld stóp sześc. LNG z USA.

W lutym – w porównaniu ze styczniem – spadła również liczba ładunków wysłanych przeze Amerykanów od odbiorców zagranicznych. Było ich 68, a miesiąc wcześniej – 79. Ale – biorąc pod uwagę poprzedni rok – również należy odnotować silny wzrost. W lutym ubiegłego roku Stany Zjednoczone wysłały 30 ładunków ze skroplonym gazem ziemnym.

Eksport LNG ze Stanów Zjednoczonych obsługiwany jest przez następujące terminale: Sabine Pass (30 ładunków w lutym), Corpus Christi (12), Freeport LNG (11), Cameron LNG (8), Cove Point (7). Należy odnotować, że terminal Elba Island w lutym br. nie załadował ani jednego gazowca.

Stany Zjednoczone eksportują LNG od 2016 r. Do dzisiaj z amerykańskich terminali wypłynęło 1 309 statków ze skroplonym gazem ziemnym, które trafiły do odbiorców w 38 krajach. Jak dotąd, najwięcej gazu odebrała Korea Południowa, która kupiła 714,1 mld stóp sześc. LNG z USA. To aż 16,7 proc. całkowitej sprzedaży zagranicznej amerykańskiego gazu skroplonego.

Podpis: Katarzyna Cieślik-Mróz, lngpoland.pl (fot.: Chaniere Energy)