Shell otworzył kolejną stację tankowania LNG

Stacja jest jednym z 39 punktów LNG, które Shell buduje w całej Europie w ramach konsorcjum Bio-LNG EuroNet. Il.: Shell

Podpis: ISBnews

Shell otworzył w Świecku drugą komercyjną stację LNG dla pojazdów ciężarowych w Polsce, podała spółka. Stacja jest jednym z 39 punktów LNG, które Shell buduje w całej Europie w ramach konsorcjum Bio-LNG EuroNet. Docelowo w ramach tej inicjatywy w Polsce powstanie 8 stacji, a kolejna po Świecku będzie w Piotrkowie Trybunalskim.

„Widzimy duże zainteresowanie paliwem LNG w Polsce. W pierwszych miesiącach funkcjonowania stacji w Bielanach Wrocławskich odnotowaliśmy nawet do 1 000 transakcji miesięcznie. Liczymy na to, że w Świecku wyniki będą jeszcze lepsze. Pracujemy już nad kolejnymi punktami i mamy nadzieję, że wraz z rozwojem infrastruktury coraz więcej firm transportowych będzie decydować się na przestawienie swoich flot ciężarowych na LNG” – powiedział menedżer ds. rozwoju LNG w Shell Polska Marcin Płocharski, cytowany w komunikacie.

Stacja w Świecku znajduje się przy przejściu granicznym Świecko-Frankfurt. Stacja, podobnie jak wcześniejszy punkt Shell LNG w Bielanach Wrocławskich, mieści 70m 3 LNG – czyli 31,5 ton gazu, co oznacza możliwość zatankowania do 160 ciężarówek. Stacja jest wyposażona w szereg udogodnień dla kierowców m.in. parking, prysznice. Punkt będzie czynny całą dobę.

Nowo otwarta lokalizacja to 33. stacja Shell LNG w Europie. Stacje Shell LNG będą rozmieszczone co ok. 400 km wzdłuż głównych korytarzy sieci drogowej TEN-T, od Hiszpanii do Polski. W najbliższym czasie Shell planuje otwarcie trzeciej stacji LNG w Piotrkowie Trybunalskim, a następnie kolejnych w Iłowej, Jędrzychowicach i Poznaniu, zapowiedziano również.

W czerwcu prezes Shell Polska informował w rozmowie z ISBnews, że spółka chce uruchomić w 2021 roku pięć stacji LNG w Polsce.

Holendersko-brytyjski koncern Shell to największa firma paliwowa na świecie. W Polsce jest obecny od 1992 roku i jest czwartym pod względem wielkości operatorem stacji paliw – na koniec 2020 roku firma zarządzała siecią 423 stacji.