Shell dostarczył do Europy ładunek zielonego LNG z USA / lngpoland.pl

Na rynku jest coraz większy popyt na "zielony" LNG. Niedawno ładunek neutralnego emisyjnie skroplonego gazu do Europy dostarczył rosyjski Gazprom. Fot.: Shell.

Ładunek neutralnego emisyjnie skroplonego gazu ziemnego został wysłany z amerykańskiego terminala Sabine Pass w Luizjanie, należącego do koncernu energetycznego Cheniere Energy. Firma Shell Golbal LNG dostarczyła ładunek na Stary Kontynent na początku kwietnia 2021 r.

 

Dostawę ładunku zrealizowano na podstawie długoterminowej umowy dotyczącej odbioru surowca przez Shell. Fakt ten ujawnił szef amerykańskiej firmy Jack Fusco podczas konferencji dotyczącej podsumowania wyników koncernu za pierwszy kwartał 2021 r.

W tym kontekście agencja informacyjna Reuters podkreśla, że odbiorcy skroplonego gazu ziemnego coraz częściej decydują się na zakupy zielonego surowca po stawkach wyższych od tych, które trzeba zapłacić za “tradycyjny” LNG.

W marcu br. pierwszą partię neutralnego węglowo LNG do Europy dostarczył rosyjski koncern Gazprom. W tym przypadku odbiorcą również była firma Shell Global LNG. Trzeba jednak zaznaczyć, że surowiec został wyprodukowany w zakładzie Jamał LNG, należącym do innego rosyjskiego koncernu gazowego – Novateka.

Dwie długoterminowe umowy na dostawy neutralnego węglowo skroplonego gazu ziemnego w ostatnim czasie podpisała też singapurska firma Pavilon Energy: pierwszą – z amerykańskim koncernem Chevron Corporation, a drugą – z Qatar Petroleum.

W ubiegłym roku zakupy zielonego LNG zaczęła też korporacja China National Offshore Oil Corp (CNOOC).

Podpis: Marcin Chomsky.