Według danych amerykańskiego Departamentu Energii, firmy ze Stanów Zjednoczonych w sumie wysłały 57 ładunków skroplonego gazu, zawierających w sumie 182,2 mld m sześc. LNG.

Według danych amerykańskiego Departamentu Energii, firmy ze Stanów Zjednoczonych w sumie wysłały 57 ładunków skroplonego gazu, zawierających łącznie 182,2 mld m sześc. LNG. To o 13,4 proc. mniej skroplonego gazu niż w poprzednim miesiącu (w kwietniu amerykańskie firmy wysłały do klientów 62 ładunki LNG).

Należy jednak zaznaczyć, że spadek eksportu amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego LNG wynika z uwarunkowań globalnych, przede wszystkim z lockdownu gospodarczego związanego z pandemią COVID-19 oraz spadkiem zapotrzebowania na gaz ziemny na większości rynków zbytu.

W ujęciu rok do roku firmy ze Stanów Zjednoczonych i tak odnotowały wzrost eksportu o 25,9 proc. W maju 2019 r. z terminali eksportowych w USA wypłynęło bowiem 46 statków ze skroplonym gazem ziemnym.

Jak wynika z informacji Departamentu Energii należący do koncernu Cheniere Energy terminal Sabine Pass w maju br. wysłał w sumie 25 ładunków skroplonego gazu ziemnego. Terminal Cameron LNG wysłał 10 statków, a terminale Corpus Christi oraz Freeport LNG załadowały po osiem statków. Ponadto z Cove Point wypłynęło sześć ładunków LNG. Obiekt Elba Island w maju br. nie wysłał ani jednego ładunku skroplonego gazu ziemnego. Jak już pisaliśmy, podobna sytuacja w przypadku tego terminalu miała miejsce także w kwietniu br.

Może Cię zainteresować:

USA: spadek eksportu skroplonego gazu w kwietniu

USA: spadek eksportu skroplonego gazu w kwietniu

Według Departamentu Energii, firmy z USA w sumie w maju wysłały 57 ładunków skroplonego gazu, zawierających 182,2 mld m sześc. LNG. Czytaj dalej

Największymi odbiorcami amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego w maju br. odpowiednio były: Hiszpania (29,3 mld stóp sześc.), Korea Południowa (20,9 mld), Chiny (14,5 mld), Japonia (13,7 mld) oraz Chile (11 mld).

Korea Południowa w ujęciu historycznym wziąć numerem jeden wśród odbiorców skroplonego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych. W sumie Amerykanie wysłali do niej 227 statków, które przetransportowały łącznie 787,7 mld stóp sześc. LNG. Stanowi to 16,1 proc. całości amerykańskiego eksportu surowca.

Z kolei z piątego miejsca spadła Wielka Brytania, którą wyprzedziły Chiny. Do terminali importowych Państwa Środka Amerykanie do tej pory wysłali 79 statków ze skroplonym gazem (łącznie 271,3 mld stóp sześc. LNG).

Skroplony gaz ziemny rodzimej produkcji Stany Zjednoczone eksportują począwszy od lutego 2016 r. i od tamtej pory Amerykanie wysłali w świat 1 503 statki załadowane LNG, które dostarczyły surowiec do 35 państw na świecie.

Podpis: Tomasz Górski, lngpoland.pl (fot.: Cheniere Energy)