Tatneft zbuduje sieć stacji LNG. lngpoland.pl

Plan zakłada, że jeszcze w tym roku rosyjska firma uruchomi trzy stacje tankowania LNG, a w przyszłym roku - 11. Il.: Tatneft

Podpis: Tomasz Górski

Rosyjskie przedsiębiorstwo Tatneft rusza z nowym projektem związanym z wykorzystaniem skroplonego gazu ziemnego w roli paliwa w transporcie samochodowym. Firma zbuduje sieć stacji to tankowania pojazdów LNG i liczy, że popyt na tankowanie skroplonym gazem zapewnią ostatnie działania biznesowe spółki motoryzacyjnej Kamaz.

Do tego celu ma zostać wykorzystana już istniejąca infrastruktura stacji benzynowych firmy Tatneft. Przede wszystkim chodzi o te zlokalizowane przy autostradach federalnych M-5, M-7 i M-10.

Plan zakłada, że na początku powstaną trzy stacje tankowania LNG właśnie przy tych drogach. Mają one zostać oddane do użytku jeszcze w tym roku. Z kolei 11 kolejnych stancji zostanie otwartych w 2022 r.

Przedsięwzięcie Tatneftu może okazać się dobrze skalkulowane, po rosyjski Kamaz już rozpoczął produkcję ciężarówek z napędem na skroplony gaz. Z kolei w bliskiej przyszłości firma chce wprowadzić na rynek serię nowej generacji samochodów ciężarowych, również napędzanych LNG.

Poza tym Tatneft liczy, że w Rosji będzie coraz większy popyt na tankowanie ciężarówek LNG. Z analiz prowadzonych przez firmę wynika, że po rosyjskich drogach jeździ coraz więcej takich pojazdów.

Tatneft ma też inne planu dotyczące niskoemisyjnego transportu. Spółka planuje utworzenie sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych na swoich stacjach, a także sieci dystrybucyjnej sprężonego gazu ziemnego CNG.