sachalin 2 / lngpoland.pl

Zlokalizowany na Rosyjskim Dalekim Wschodzie terminal eksportowy Sachalin 2 wysłał do klientów już 2 tys. ładunków skroplonego gazu ziemnego. Fot.: Sakhalin Energy.

Podpis: Katarzyna Cieślik-Mróz

Zlokalizowany na Rosyjskim Dalekim Wschodzie terminal eksportowy Sachalin 2 wysłał do klientów już 2 tys. ładunków skroplonego gazu ziemnego. Zakład wyprodukował i sprzedał na rynku już ponad 130 mln ton surowca, podała spółka Sakhalin Energy (której większościowym udziałowcem jest rosyjski Gazprom), operator terminala.

Terminal eksportowy Sachalin 2 jest pierwszym zakładem produkującym skroplony gaz ziemny w Federacji Rosyjskiej. Działalność rozpoczął on w 2009 r. Przez 11 lat z portu w Prigorodnoye (gdzie znajduje się terminal) wypłynęło już 2000 metanowców z LNG. Typowy ładunek skroplonego gazu wysyłany z Sachalinu zawiera wolumen 65 tys. ton surowca. Do transportu zazwyczaj służą jednostki przystosowane do żeglugi w warunkach arktycznych.

Jubileuszowy ładunek oznaczony numerem 2 000 z terminala wypłynął 29 maja. Jego odbiorcą jest japońska spółka energetyczna Tokyo Gas. To właśnie do tej firmy w 2009 r. trafił też pierwszy w historii ładunek LNG wyeksportowany przez rosyjski kompleks energetyczny.

Japonia jest zresztą kluczowym odbiorcą skroplonego gazu produkowanego na Sachalinie. Według danych na koniec 2020 r., japońskie firmy odebrały łącznie 51,6 proc. surowca wyprodukowanego przez terminal. Drugim największym odbiorcą jest Tajwan (17,4 proc.), trzecim – Korea Południowa (16,3 proc.). Spora część produkcji (14,1 proc.) trafia też do chińskich terminali odbiorczych.

Udziały w projekcie Sachalin dwa mają Gazprom (50 proc. plus jeden udział), Royal Dutch Shell (27,5 proc. plus jeden udział), Mitsui (12,5 proc.) i Mitsubishi (10 proc.).

Według oficjalnych informacji udostępnionych przez koncern Gazprom, nominalna moc produkcyjna terminala Sachalin 2 wynosi 9,6 mln ton skroplonego rocznie, ale zdarzało się już, że projekt wyprodukował więcej surowca. Przykładowo, w 2018 r. zakład wytworzył 11,4 mln ton LNG.