Hiszpańska spółka energetyczna Repsol zrealizowała bunkrowanie statku skroplonym gazem ziemnym. Operację przeprowadzono w śródziemnomorskim porcie w Kartagenie. To kamień milowy w realizacji długookresowej strategii firmy, która zakłada, że do 2050 r. stanie się spółką zeroemisyjną.

W porcie w Kartagenie zatankowany skroplonym gazem ziemnym został pływający pod szwedzką banderą chemikaliowiec Fure Ving, który mierzy 150 m długości. To nowa jednostka, jej budowa zakończyła się w br. Statek został zbunkrowany w trakcie swojego pierwszego rejsu do Rotterdamu.

Podczas operacji w Kartegenie jednostka Fure Ving otrzymała 420 m sześc. skroplonego gazu ziemnego. Repsol podał, że bunkrowanie zrealizowano przy wykorzystaniu infrastruktury innej energetycznej spółki z Hiszpani – Enagás.

W długookresowej strategii spółki Repsol skroplony gaz ziemny zdefiniowano jako kluczowy element przyśpieszający transformację energetyczną transportu morskiego. Firma obecnie kupuje skroplony gaz ziemny za pośrednictwem terminalu importowego w Kartagenie. Ponadto jest ona zaangażowana w projekty LNG w portach w Bilbao i Sandander. Zarząd tego ostatniego portu niedawno zapowiedział, że będzie gotowy technicznie do bunkrowania statków LNG w okresie do 2023 r. Dostawy surowca ma zagwarantować właśnie spółka Repsol.

Obecnie usługa bunkrowania jednostek skroplonym gazem ziemnym jest dostępna w kilku europejskich portach. Są to: Barcelona, Walencja, Algericas, Bilbao, Denia, Malaga, Teneryfa, Huelva, Almeria.

Podpis: Magdalena Marciniak, lngpoland.pl (fot.: Repsol)