Katarski gigant petrochemiczny Qatar Petroleum QP podpisał długoterminową umowę z chińską stocznią Hudong-Zhonghua Shipbuilding z grupy China State Shipbuilding Corporation (CSSC). Ceremonia odbyła się „wirtualnie” poprzez wideopołączenie. Porozumienie dotyczy rezerwacji mocy produkcyjnych chińskiej stoczni na potrzeby strony katarskiej w okresie do 2027 r. W tym okresie QP może zamówić nawet 60 specjalnych statków do przewozu skroplonego gazu ziemnego.

Może Cię zainteresować:

Fińska stocznia buduje nowoczesny prom na LNG

Fińska stocznia buduje nowoczesny prom na LNG

W okresie do 2027 r. katarski gigant Qatar Petroleum zamówi nawet 60 nowych statków do transportu LNG za kwotę ok. 3 miliardów dolarów. Czytaj dalej

Przedstawiciele QP ujawnili, że w sumie zamówienia na budowę nowych gazowców do przewozu LNG mogą mieć wartość 3 mld dolarów. Za te pieniądze Chińczycy mogą zbudować nawet 60 specjalistycznych statków, mogących transportować po 173 m sześc. skroplonego surowca.

Umowa jest – na razie – jedynie ramowa i nie ma charakteru zamówienia na budowę jednostek. Konkretnie zobowiązuje ona chińską stocznię Hudong-Zhonghua Shipbuilding do zarezerwowania na potrzeby budowy statków dla QP „większości” swoich mocy produkcyjnych w okresie do 2027 r.

Podpisanie konkretnego kontraktu na budowę statków wydaje się jednak tylko kwestią czasu. Qatar Petroleum nie od dzisiaj planuje potężną rozbudowę floty swoich gazowców LNG, o czym od dłuższego czasu regularnie piszą media specjalistyczne. Analitycy podkreślają, że program pozyskania kilkudziesięciu statków do transportu skroplonego gazu jest największym tego typu przedsięwzięciem w historii branży LNG.

Rozbudowa floty QP jest związana ze zwiększeniem produkcji LNG w Katarze dzięki uruchomieniu odwiertów na Polu Północnym, które jest największym złożem gazu ziemnego na świecie. Na portalu gasnews.pl już pisaliśmy, że właśnie ruszyły odwierty w ramach projektu North Field East. Pozwolą one na zwiększenie produkcji LNG w katarze do 110 mln t rocznie. Z kolei katarski biznes przymierza się już do uruchomienia kolejnego projektu produkcyjnego – North Field South. Dzięki niemu Katar będzie wytwarzał 126 mln t skroplonego gazu ziemnego rocznie. Żeby obsłużyć eksport tak potężnego wolumeny LNG z pewnością będzie potrzebował dużej i nowoczesnej floty statków do transportu surowca. Te zaś – co już zostało przesądzone – zbudują Chińczycy.

Podpis: Marcin Chomsky, lngpoland.pl (fot.: Qatar Petroleum)