Docelowo w okresie do końca września 2021 r. władze spółki Klaipedos Nafta spodziewają się przyjęcia jeszcze 12 kolejnych ładunków skroplonego gazu ziemnego. Fot.: Klaipedos Nafta.

Podpis: Katarzyna Cieślik-Mróz

Pierwszy ładunek skroplonego gazu ziemnego z Egiptu został odebrany przez terminal LNG w Kłajpedzie – portal lngpoland.pl poinformowała litewska spółka Klaipedos Nafta, właściciel i operator terminala.

Biuro prasowe Klaipedos Nafta przekazało nam, że ładunek surowca został odebrany 7 maja br. Do litewskiego terminala przetransportował go metanowiec LNG Fukurokuju. Surowiec pochodził z egipskiego terminala eksportowego Idku, a wolumen dostarczonego skroplonego gazu to 138 tys. m sześc.

Docelowo w okresie do końca września 2021 r. władze spółki Klaipedos Nafta spodziewają się przyjęcia jeszcze 12 kolejnych ładunków skroplonego gazu ziemnego. Jego zdecydowana większość (ok. 82 proc.) będzie pochodziła ze Stanów Zjednoczonych. To istotna zmiana w działalności operacyjnej. Do tej pory większość LNG na Litwę sprowazdana była z Norwegii. W zeszłym roku było to ok. 70 proc. całości zaimportowanego surowca, a w 2019 r. – 86 proc.

W kontekście pierwszego zakupu skroplonego gazu ziemnego w Egipcie władze Klaipedos Nafta tłumaczą, że wysokie ceny LNG na rynku ajzatyckim powodują, że obecnie europejscy producenci chętnie sprzedają surowiec właśnie tam. Spowodowało to powstanie pewnej niszy, którą próbują wypełnić nowy dostawcy jak np. Egipt. Kair zresztą już w styczniu br. zapowiadał, że zamierza zwiększyć obecność na europejskim rynku gazu ziemnego.