9 maja do litewskiego terminala LNG w Kłajpedzie ma dotrzeć pierwszy ładunek skroplonego gazu ziemnego z Egiptu. / lngpoland.pl

Skroplony gaz ziemny to nowość na Litwie. Największym dostawcą LNG do terminala w Kłajpedzie w tym roku będą Stany Zjednoczone. Fot.: Klaipedos Nafta.

7 maja br. do litewskiego terminala LNG w Kłajpedzie ma dotrzeć pierwszy ładunek skroplonego gazu ziemnego z Egiptu. 138 tys. m sześc. surowca z zakładu produkcyjnego Idku przewozi pływający od bahamską banderą gazowiec LNG Fukorokuju.

1 maja br. terminal LNG w Kłajpedzie wznowił działalność po przerwie. Litewska państwowa firma Klaipedos Nafta, która jest operatorem terminalu, spodziewa się, że w okresie do końca września br. w sumie do Kłajpedy przypłynie 13 gazowców ze skroplonym gazem ziemnym, łącznie tym, który obecnie płynie z Egiptu.

Sam gaz z Egiptu stanowi nowość na Liwie. Mindaguas Navikas, wiceprezes Klaipedos Nafta odpowiedzialny za sprzedaż, podkreśla, że 82 proc. skroplonego gazu ziemnego, który w okresie od 1 października 2020 r. do 30 września 2021 r. trafi na Litwę, będzie pochodziło ze Stanów Zjednoczonych. Wcześniej największym dostawcą LNG do Kłajpedy był norweski koncern Equinor, który jednak z przyczyn technicznych musiał czasowo zamknąć terminal eksportowy Hammerfest LNG na północy kraju, co spowodowało spadek dostaw.

Podpis: Tomasz Górski.