Spółka Shell Global LNG, która należy do giganta energetycznego z siedzibą w Hadze, 8 marca 2021 r. po raz pierwszy dostarczyła do Europy neutralny węglowo skroplony gaz ziemny. Formalnie dostawcą surowca była firma Gazprom Export, jednak gaz został wyprodukowany w zakładzie Jamał LNG. Jego większościowym udziałowcem jest inny rosyjski koncern energetyczny Novatek.

Skroplony gaz ziemny z Rosji został dostarczony do terminalu Dragon LNG w Walii. Stamtąd, jak zapowiada koncern Shell, będzie on dalej transportowany, aby trafić do finalnych odbiorców na rynku brytyjskim.

W oficjalnych komunikatach nie podano, jaki wolumen rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego dostarczono do Walii. Przetransportował go gazowiec LNG Mergez. To nowa, wprowadzona do użytkowania w 2020 r. jednostka o długości 291 r. Zbudował ją chiński przemysł stoczniowy. Metanowiec został zamówiony specjalnie z myślą o obsłudze transportu skroplonego gazu ziemnego z zakładu Jamał LNG w rosyjskiej Arktyce. Według specyfikacji technicznej zbiorniki kriogeniczne tej jednostki mogą pomieścić 174 tys. m sześc. skroplonego gazu ziemnego.

Podpis: Anna Krasińska, lngpoland.pl (fot.: Shell)