Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało, że rozpoczęło działalność biznesową na Litwie i od 1 kwietnia 2020 roku polska spółka jest wyłącznym użytkownikiem stacji odbioru i przeładunku skroplonego gazu ziemnego LNG w małej skali w Kłajpedzie. PGNiG liczy, że ten ruch zapewni mu dostęp do rynków zbytu w krajach nadbałtyckich. Ponadto pozwoli na zbudowanie nowego łańcucha dostaw, który przyczyni się do optymalizacji dostaw skroplonego gazu ziemnego do obiorców z północno-wschodniej Polski.
Szef PGNiG Jerzy Kwieciński podkreśla, że jest to ważny krok w budowie pozycji polskiego czempiona gazowego na rynkach zagranicznych. Jak mówi, dzięki temu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo powalczy o klientów na Litwie, Łotwie i w Estonii. Ma to być kolejny krok w regionalnej ekspansji PGNiG po tym, jak polskiej firmie udało się zdobyć odbiorców w Czechach i Niemczech.
– Rozpoczęcie działalności PGNiG w Kłajpedzie wymagało wielu skomplikowanych uzgodnień handlowych i operacyjnych – podkreśla Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podaje, że dzięki użytkowaniu stacji odbiorczo-przeładunkowej możliwa będzie redukcja kosztów dostaw skroplonego gazu ziemnego także do odbiorców z północno-wschodniej Polski. Ma to być alternatywa dla dostaw realizowanych za pośrednictwem terminala LNG w Świnoujściu oraz należących do PGNiG wytwórni skroplonego gazu w Grodzisku Wielkopolskim i Odolanowie.
Rozpoczęcie przez PGNiG działalności operacyjnej na Litwie stało się możliwe, ponieważ 1 kwietnia tego roku weszła w życie umowa zawarta pomiędzy PGNiG i litewską firmą Klaipedos Nafta. To właściciel i operator pływającego terminala LNG w Kłajpedzie.

Umowa ta przyznaje Polskiego Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu prawo wyłącznego użytkowania nadbrzeżnej stacji odbiorczo-przeładunkowej skroplonego gazu ziemnego w porcie morskim w Kłajpedzie przez okres pięciu lat. Przetarg w tej sprawie litewska spółka rozpisała w ubiegłym roku. Oferta złożona przez Polaków została uznana za najkorzystniejszą i w listopadzie 2019 roku podpisano kontrakt.
[piowiazane2]
Stacja jest wyposażona w pięć zbiorników o łącznej pojemności 5 tysięcy metrów sześciennych (czyli 2 250 ton) skroplonego gazu ziemnego LNG. „Posiada dwa stanowiska do załadunku autocystern lub ISO-kontenerów, które mogą być używane jednocześnie. Nabrzeże stacji pozwala nie tylko na odbiór LNG z jednostek pływających, ale także na jego załadunek. Dzięki temu stacja może być wykorzystana do bunkrowania statków napędzanych silnikami na gaz skroplony”, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podało w komunikacie.
Ze współpracy z polską spółką gazową zadowolona jest strona litewska. Jak mówi prezes Klaipedos Nafta, kooperacja z PGNiG znacząco przyczyni się do wzmocnienia regionalnego rynku LNG w małej skali.
— Wspólnie z naszymi partnerami będziemy starali się zintensyfikować jego rozwój, co da szansę na bardziej konkurencyjne ceny i umożliwi szerokie wykorzystanie LNG przez klientów w krajach bałtyckich, północno-wschodniej Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej — podkreślił Darius Šilenskis, prezes Klaipedos Nafta.
Podpis: lngpoland.pl (fot.: Klaipedos Nafta, PGNiG)