Novatek planuje uruchomienie 30 nowych stacji tankowania LNG w Europie / lngpoland.pl

Novatek ma już 12 stacji tankowania LNG w Europie: dziewięć w Niemczech i trzy w Polsce. Firma chce jednak znacznie rozbudować sieć swoich stacji. Fot.: Novatek.

Rosyjski  Novatek przymierza się do uruchomienia 30 kolejnych stacji tankowania LNG w Europie. Punkty obsługiwać będą przede wszystkim samochody ciężarowe. Firma chce w ten sposób odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku. Coraz więcej europejskich firm transportowych dąży do ograniczenia kosztów funkcjonowania floty ciężarówek, a także do redukcji emisji spalin.

Novatek już ma doświadczenie w budowie i obsłudze stancji tankowania LNG na Starym Kontynencie. W Niemczech firma ma już dziewięć takich punktów, a Polsce – trzy. Polskie stacje należą do spółki Novatek Green Energy.

Z kolei podczas ostatniej konferencji dotyczącej wyników firmy za pierwszy kwartał 2021 r. wiceprezesa Novateka ds. finansowych Mark Gyetvay zapowiedział, że rosyjski koncern chce utworzyć właśnie 30 kolejnych takich stacji w Europie.

Apetyt firmy na dochody z detalicznej sprzedaży skroplonego gazu ziemnego w Europie wynika z twardych danych. W pierwszym kwartale 2021 r. Novatek na swoich 12 stacjach sprzedał 5,3 tys. ton skroplonego gazu, co w ujęciu rok do roku oznacza aż siedmiokrotny wzrost w ujęciu rok do roku. Ponadto, jak podczas konferencji podał Mark Gyetvay, do tej pory firma na swoich stacjach sprzedała łącznie 12,3 tys. ton LNG.

Podczas konferencji wiceprezes Novateka przypomniał, że w niemieckim Rostocku działa już pierwsza neutralna emisyjnie stacja tankowania LNG przeznaczona do obsługi ciężkiego transportu kołowego. W pierwszym kwartale br. stacja ta sprzedała 826 ton skroplonego gazu ziemnego. Docelowo, jak spodziewa się Novatek, stacja ta będzie sprzedawała ok. 3 tys. ton LNG rocznie.

Podpis: Katarzyna Cieślik-Mróz.