Rosyjski koncern energetyczny Novatek poinformował, że jego spółka zależna Novatek Gas & Power Asia podpisała długoterminową umowę z chińskim przedsiębiorstwem państwowym Shenergy Group. Kontrakt dotyczy dostaw skroplonego gazu ziemnego, który będzie produkowany w nowym zakładzie Arctic LNG 2, który powstaje na Półwyspie Gydan na półocy Federacji Rosyjskiej.

Długoterminowa umowa z chińską firmą zakłada, że przez okres 15 lat spółka należąca do koncernu Novatek będzie dostarczała do terminali w Chinach ponad 3 mln ton LNG rocznie. Skroplony gaz ziemny będzie pochodził z zakładu produkcyjnego Arctic LNG 2.

Podpisanie kontraktu wpisuje się w strategię rosyjskiej firmy. Szef koncernu Novatek Leonid Mikhelson podkreśla, że jednym z jej założeń jest dywersyfikacja bazy klientów oraz pozyskiwanie nowych odbiorów na wschodzących rynkach Azji i Pacyfiku. Jak zapowiada, moce produkcyjne nowego zakładu Artcic LNG 2 będą wystarczające do tego, by przez wiele dekad dostarczać klientom skroplony gaz ziemny.

Mikhelson zaznaczył, że Chiny są kluczowym regionem w strategii marketingowej Novateka. Jak zapowiedział, w przyszłości rosyjski koncern planuje zwiększyć dostawy LNG do Państwa Środka.

Według oficjalnych informacji udostępnionych przez Novatek, na koniec 2020 r. budowa zakładu produkcyjnego Arctic LNG 2 była ukończona w 32 proc., przy czym poziom zaawansowania prac przy budowie pierwszej instalacji skraplającej oceniono na 46 proc.

W sumie Arctic LNG 2 będzie składał się z trzech linii skraplających. Ich łączna moc produkcyjna będzie wynosiła 19,8 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie.

Podpis: Magdalena Marciniak, lngpoland.pl (fot.: novatek.ru)