14 kwietnia 2020 r. spółka Novatek Green Energy uruchomiła nowy terminal przeładunkowy płynnego gazu LPG. Instalacja została zlokalizowana w Krzyżu Wielkopolskim. Gazowa firma zapowiada, że uruchomienie terminala pozwoli na zwiększenie możliwości dystrybucji gazu płynnego do stacji paliw oraz do klientów, którzy wykorzystują LPG do celów przemysłowych i grzewczych na zachodzie Polski.

Spółka Novatek Green Energy podkreśla, że nowy terminal przeładunkowy LPG to jeden z nielicznych tego typu obiektów usytuowanych w tej części kraju. Instalacja jest przystosowana do odbioru gazu płynnego z cystern kolejowych oraz dalszego przeładunku LPG na autocysterny. Terminal wyposażono we front rozładunkowych, specjalne miejsca odstawcze dla cystern do transportu LPG oraz dwa zbiorniki do magazynowania płynnego gazu.

– Jako producent naturalnego gazu płynnego czujemy się zobowiązani do dalszej stymulacji rozwoju tego rynku poprzez podejmowanie nowych inicjatyw biznesowych, które są odpowiedziają na klientów z tej części naszego kraju – mówi szef Novatek Green Energy Dariusz Bratoń.

Na sfinalizowaniu tej inwestycji powinni skorzystać odbiorcy LPG w regionie. Polski rynek gazu charakteryzuje się bowiem dużym zapotrzebowaniem na gaz płynne, a krajowe zakłady produkcyjne są pod tym względem ograniczone i dzisiaj są w stanie zaspokoić zaledwie 20 proc. popytu rynkowego. Oznacza to konieczność importu brakujących 80 proc. gazu płynnego. 74 proc. LPG konsumowanego przez polski rynek pochodzi z Rosji, a największym jego największym eksporterem do Polski jest koncern energetyczny Novatek PAO.

Podpis: Anna Krasińska, lngpoland.pl (fot.: Novatek Green Energy)