Kanfer Shipping zamawia dwie bunkierki LNG / lngpoland.pl

Firma liczy na dalszy wzrost zapotrzebowania na bunkrowanie LNG i już zapowiada dalszą rozbudowę floty bunkierek. Fot.: Kanfer Shipping AS.

Podpis: Katarzyna Cieślik-Mróz

Norweska spółka Kanfer Shipping, działająca w sektorze LNG małej skali, złożyła zamówienie na dwie jednostki do bunkrowania skroplonym gazem ziemnym. Tradycyjnie, kontrakt trafił do chińskiego przemysłu stoczniowego. Jednostki zbuduje Taizhou Wuzhou Shipbuilding.

Kontrakt stanowi materializację listy intencyjnego pomiędzy firmami, który został podpisany w styczniu br. Norweska spółka poinformowała, ze obie zamówione bunkierki będą mogły przewozić w zbiornikach kriogenicznych po 6 tys. m sześc. skroplonego gazu ziemnego.

Harmonogram umowy zakłada, że obie nowe bunkierki zostaną dostarczone firmie Kanfer Shipping do drugiej połowy 2023 r. Kontrakt zawiera także opcję na dwie kolejne jednostki, ale dzisiaj nie jest pewne, czy Norwegowie z niej skorzystają.

Jest to jednak prawdopodobne, ponieważ szef firmy Kanfer Shipping Stig Hagen zapowiedział, że firma dąży do budowy „dużej floty” małych i średnich bunkierek LNG. Ponadto firma liczy, że rynek bunkrowania LNG wciąż będzie rósł w kolejnych latach. Norwegowie widzą, że w stoczniach zamawianych jest coraz więcej jednostek różnego typu z napędem na LNG, a coraz więcej morskich armatorów dąży do obniżenia emisji dwutlenku węgla.