Spółka Liquind będzie sprzedawać bio-LNG na swoich stacjach tankowania pojazdów / lngpoland.pl

Niemiecka spółka Liquind będzie sprzedawać bio-LNG na swoich stacjach tankowania pojazdów. Dystrybucja ekologicznego paliwa ruszy w 2022 r. Fot.: Liquind.

Podpis: Tomasz Górski

Niemiecka firma działająca w segmencie stacji tankowania samochodów i bunkrowania statków żeglugi śródlądowej skroplonym gazem ziemnym Liquind właśnie podpisała umowę dotyczącą zakupu bio-LNG, czyli stuprocentowo ekologicznego paliwa. Będzie ono następnie dystrybuowane w sieci stacji tankowania LNG funkcjonujących pod marką Liquind.

Dostawcą ekologicznego paliwa będzie spółka EnviTec Biogas, która planuje uruchomienie produkcji bio-LNG w swoim zakładzie w Güstrow. Obecnie produkuje on jedynie biometan, ale już prowadzi inwestycję mającą na celu umożliwienie wytwarzania ekologicznego skroplonego gazu. Wiąże się przede wszystkim z budową specjalistycznej infrastruktury skraplającej i magazynu na skroplony gaz. Według zapowiedzi spółki, produkcja ma ruszyć w październiku przyszłego roku. Konwersja zakładu Güstrow będzie kosztować od 35 do 40 mln euro.

Spółka Liquind będzie odbiorcą bio-LNG wytwarzanego w Güstrow. W umowie określono, że paliwo będzie wprowadzane na rynek za pośrednictwem stacji tankowania pojazdów, należących do Liquind. Firma chce, żeby w okresie do 2025 r. skroplony gaz sprzedawany na jej stacjach pochodził wyłącznie z odnawialnych źródeł.

Warto podkreślić, że bioprodukcja skroplonego gazu to nie tylko kwestia ekologii czy dążenia do obniżenia emisji dwutlenku węgla niemieckiego sektora transportowego lub, szerzej, całej niemieckiej gospodarki. Dyrektor zarządzający Liquind Christian Schneider podkreśla, że firma stawia na bio-LNG, ponieważ gwarantuje to większe bezpieczeństwo i znacznie skraca łańcuch dostaw. Decydując się na zakup LNG z odnawialnych źródeł, firma uniezależnia się od importu surowca czy też zakupu LNG wytwarzanego w zakładach skraplających kupujących gaz poza Niemcami.

Sieć stacji tankowania LNG firmy Liquind składa się z 12 obiektów w Niemczech (to stacje tankowania dla samochodów oraz stacje bunkrowania dla statków żeglugi śródlądowej). Ponadto spółka buduje kolejne punkty. W różnym stadium zaawansowania znajduje się 10 stacji tankowania pojazdów skroplonym gazem.

Liquind jest już kolejną niemiecką firmą, która zdecydowała się na zakup bio-LNG oferowanego przez EnviTec Biogas. Pod koniec maja br. podobną umowę z EviTec podpisała firma Liqvis (to spółka zależna koncernu Uniper), która również będzie sprzedawała bio-LNG z zakładu w Güstrow na swoich stacjach. Obecnie Liqvis ma pięć stacji tankowania LNG w Niemczech i dwie we Francji. Kolejne trzy właśnie powstają na terenie Niemiec.