30 marca położono stępkę pod nowy gazowiec budowany na zamówienie greckiego armatora Minerva Gas. Jednostkę, która będzie mogła przewozić 174 tysiące metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego LNG, buduje południowokoreański holding stoczniowy Samsung Heavy Industries.

Jednostka będzie gotowa na początku 2021 roku. Jest to pierwszy z serii gazowców do przewozu skroplonego gazu ziemnego, którą grecka spółka Minerva Gas zamówiła w południowokoreańskiej firmie stoczniowej. Jak ujawniły specjalistyczne media, statek będzie pływał pod nazwą Minerva Kalymnos.

Spółka Miniverva Gas nie informowała oficjalnie o podpisaniu kontraktu z Samsung Heavy Industries na budowę serii gazowców LNG. Zagraniczna prasa w styczniu 2019 roku informowała jednak, że w grudniu 2018 roku grecki armator zlecił SHI budowę dwóch dodatkowych gazowców o ładowności 174 tysięcy metrów sześciennych skroplonego gazu. Za dwie jednostki Minerva Gas ma zapłacić Samsungowi w sumie 371 milionów dolarów. Zamówienie to stanowi uzupełnienie do poprzedniego (również na dwie takie jednostki), które spółka Minerva Gas złożyła SHI kilka miesięcy wcześniej.

Na tym jednak nie koniec. W marcu 2018 roku Grecy w innej południowokoreańskiej firmie stoczniowej – Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) – zamówili inne dwa gazowce do przewozu LNG o ładowności 173,4 tysiąca metrów sześciennych. Stępka pierwszego z nich została położona w marcu tego roku. Ta jednostka otrzyma nazwę Minerva Psara i zostanie wprowadzona do eksploatacji na morzu również na początku 2021 roku.

Minerva Gas jest częścią greckiego holdingu armatorskiego Minerva Marine Inc., który obecnie dysponuje flotą około 70 jednostek różnych klas, m.in. masowcami oraz tankowcami.

Podpis: Magdalena Marciniak, lngpoland.pl (fot.: Minierva Gas)