Jest umowa na budowę pierwszej – na razie pilotażowej – stacji do tankowania samochodów skroplonym gazem ziemnym LNG, która będzie funkcjonowała pod szyldem polskiego Lotosu. Koncern paliwowy podał w komunikacie, że została podpisana umowa pomiędzy Grupą Lotos oraz spółkami Lotos Paliwa i Remontowa LNG Systems na budowę pierwszej takiej stacji.

Lotos poinformował w komunikacie, że stacja powstanie na stacji paliw w Gdańsku-Osowej, zlokalizowanej przy obwodnicy Trójmiasta (przy pasie jazdy prowadzącym w kierunku Gdyni – ul. Spacerowa 50). Harmonogram prac zakłada, że stacja zostanie uruchomiona w połowie przyszłego roku.

Pierwsze prace montażowe związane z budową stacji już ruszyły. Obecnie trwają też szkolenia dotyczące m.in. nakładania izolacji kriogenicznej MLI. Lotos podkreśla również, że na ukończeniu jest kompletowanie komponentów niezbędnych do budowy stacji tankowania LNG.

Prezes Grupy Lotos Paweł Jan Majewski zaznacza, że paliwowa grupa stawia na rozwój poprzez innowacje. Lotos chce również pokazać, że pomimo ograniczeń i restrykcji związanych z panującą pandemią, sprawnie realizuje projekty biznesowe zorientowane na innowacje. W przypadku rozwoju usług związanych ze skroplonym gazem ziemnym LNG mowa o projektach, które mają strategiczne znaczenie rynkowe, dlatego determinacja prezesa Majewskiego nie dziwi.

– Inwestycja realizowana z Remontową LNG Systems umożliwi uzupełnienie oferty Lotos Paliwa o LNG i CNG, nowoczesne paliwa alternatywne, bardziej ekonomiczne i niskoemisyjne, przeznaczone przede wszystkim dla ciężkiego transportu samochodowego – mówi Paweł Jan Majewski, szef Grupy Lotos. – Tego typu inicjatywy to dla nas ważny kierunek, który zamierzamy aktywnie rozwijać – podkreśla szef gdańskiego koncernu.

Stacja, która stanie w Gdańsku-Osowej, będzie służyła do tankowania samochodów skroplonym gazem ziemnym LNG oraz CNG. „Zastosowana w niej skraplarka kriogeniczna pozwoli na skroplenie odparowanego gazu i ponowne wtłoczenie go do zbiornika, co z kolei przełoży się na zerową emisję metanu do atmosfery podczas pracy stacji. Co więcej, automatyczne sterowanie i monitoring umożliwi obsługę stacji dokującej przez jedną osobę oraz zdalne jej serwisowanie”, Lotos podał w komunikacie.

Stacja będzie zdolna do długotrwałego utrzymywania bezpiecznych parametrów skroplonego gazu zmagazynowanego w intermodalnych, kriogenicznych zbiornikach kontenerowych. Dzięki temu możliwa będzie np. dalsza dystrybucja paliwa do klientów.

Pierwsza stacja do tankowania LNG, która powstanie na stacji paliw Lotos, została zaprojektowana przez polskich inżynierów. Opracowali ją specjaliści z firmy Remontowa LNG Systems, należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding.

– Poprzez ten projekt wdrożymy co najmniej kilka bardzo wymagających technologii, poszerzymy gamę oferowanych przez nas rozwiązań dla LNG oraz wchodzimy na rynek lądowy z technologiami stosowanymi przez nas wcześniej w przemyśle morskim – tłumaczy szef spółki Remontowa LNG Systems Piotr Dowżenko.

Podpis: Marcin Chomsky, lngpoland.pl (fot.: Grupa Lotos)