Terminal LNG Crotia załodował skroplony gaz na bunkierkę. Fot.: LNG Crotia

Chorwacka firma liczy, że pozyska więcej klientów zainteresowanych zakupem mniejszych ilości skroplonego gazu ziemnego. Fot.: LNG Crotia.

Podpis: Katarzyna Cieślik-Mróz

W nowym chorwackim pływającym terminalu LNG zrealizowano pierwszą operację przeładunku skroplonego „małej skali”. Chodzi o załadunek surowca na specjalistyczny statek do bunkrowania LNG.

Spółka LNG Crotia, operator i właściciel pływającego terminala na wyspie Krk, poinformowała w komunikacie, że operacja przeładunku dotyczyła jednostki Avenir Accolade. To bunkierka o pojemności zbiorników 7,5 tys. m sześc. skroplonego gazu. Właśnie taki wolumen LNG został przeładowany na statek. Po odbiorze surowca w chorwackim terminalu, bunkierka Avenir LNG odpłynęła w kierunku Sardynii.

Z punktu widzenia terminala LNG Crogia to pierwszy krok w stronę dywersyfikacji biznesu. Do tej pory spółka jedynie odbierała surowiec dowożony z różnych kierunków. Teraz firma liczy, że pozyska więcej klientów zainteresowanych zakupem mniejszych ilości skroplonego gazu ziemnego.

Spółka podkreśliła też, że była to pierwsza operacja przeładunku LNG w małej skali w basenie Morza Śródziemnego. Coraz większa liczba turystycznych statków pasażerskich oraz kontenerowców zasilanych skroplonym gazem ziemnym powoduje, że na Morzu Śródziemnym rośnie popyt na bunkrowanie LNG. Spółka LNG Crotia, z uwagi na lokalizację, ma szansę zająć silną pozycję w tej niszy.