125 dostawa LNG do Świnoujścia / lngpoland.pl

125 dostawa LNG do Świnoujścia: ładunek skroplonego gazu z amerykańskiego terminala Freeport LNG przetransportował metanowiec Stena Clear Sky. Fot.: Daniel Ferro.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało w mediach społecznościowych, że 7 maja do terminala LNG w Świnoujściu dotarła kolejna, już 125 dostawa skroplonego gazu ziemnego. Metanowiec Stena Clear Sky do Polski przypłynął ze Stanów Zjednoczonych.

PGNiG zaznaczyło w mediach społecznościowych, że dostawa LNG do Świnoujścia jest realizowana na podstawie umowy spotowej.

Grupa nie podała, jaki podmiot był sprzedającym surowiec, ale jak wynika z informacji zawartych w serwisach umożliwiających śledzenie ruchu morskiego, metanowiec Stena Clear Sky (jednostka należy do armatora Stena Bulk) do Świnoujścia przypłynął prosto z terminala eksportowego Freeport LNG w Teksasie.

Zbudowany w 2011 r. metanowiec Stena Clear Sky dysponuje zbiornikami standardowej pojemności. Mogą one pomieścić 173 tys. m sześc. skroplonego gazu ziemnego. PGNiG podało, że po regazyfikacji będzie to 95 mln m sześc. surowca.

Podpis: Tomasz Górski.