Litewska spółka Klaipedos Nafta opublikowała wstępne wyniki dotyczące przychodów ze sprzedaży skroplonego gazu ziemnego w marcu. W ujęciu rok do roku były one niższe aż o 32,6 proc.

Z informacji podanych przez Klaipedos Nafta wynika, że w marcu 2020 r. spółka uzyskała 3,7 mln euro przychodów ze sprzedaży skroplonego gazu ziemnego. Dla porównania: w marcu 2019 r. przychody wyniosły 5,6 mln euro.

Spółka wyjaśnia jednak, że na wysokość jej przychodów ze sprzedaży LNG wpływa kilka czynników, przy czym największe znaczenie ma struktura ceny sprzedawanego skroplonego gazu. Na tę zaś składa się m.in. stała taryfa regazyfikacyjna, zmienna część za wolumen LNG, koszt przeładunku surowca oraz inne opłaty wynikające z przepisów ustalonych przez państwowego regulatora rynku gazu ziemnego na Litwie.

Może Cię zainteresować:

PGNiG już sprzedaje skroplony gaz ziemny na Litwie

PGNiG już sprzedaje skroplony gaz ziemny na Litwie

Litewska spółka Klaipedos Nafta opublikowała wstępne wyniki dotyczące przychodów ze sprzedaży skroplonego gazu ziemnego w marcu. Czytaj dalej

Z kolei w sumie w I kw. 2020 r. ze sprzedaży LNG Klaipedos Nafta zanotowała 19,7 mln euro przychodów. W tym przypadku również widoczny jest spory spadek, wynoszący 25,1 proc. w ujęciu rok ro roku. W I kw. 2019 r. litewska firma uzyskała 26,3 mln euro przychodu ze sprzedaży skroplonego gazu ziemnego.

Przychody ze sprzedaży LNG litewska spółka Klaipedos Nafta generuje dzięki wykorzystaniu infrastruktury w porcie w Kłajpedzie. Jej głównym elementem jest pływający terminal LNG (FSRU) Independence, który firma na okres do 2024 r. wydzierżawiła od norweskiej firmy Höegh LNG. Kiedy umowa ta wygaśnie, Klaipedos Nafta kupi na własność jednostkę FSRU, przy czym nie jest pewne, że będzie to właśnie Independence. Litwini zapowiedzieli bowiem, że jeśli będzie to uzasadnione ekonomicznie, kupią inna jednostką magazynowania i regazyfikacji LNG.

Niedawno jednostka została wyłączona z eksploatacji na kilka dni (30 marca-5 kwietnia), ponieważ w porcie morskim w Kłajpedzie prowadzony były prace pogłębiarskie. W tym samym okresie spółka Klaipedos Nafta przeprowadziła konserwację urządzeń do importu LNG.

Jednostka FSRU Independence od porcie w Kłajpedzie działa od początku 2015 r. Jej przepustowość wynosi 4 mln m3 gazu ziemnego rocznie.

Podpis: Tomasz Górski, lngpoland.pl (fot.: Klaipedos Nafta)