Ciężarówki IVEGO S-WAY na skroplony gaz ziemny na jednym tankowaniu mogą przejechać 160 km. Ma zdjęciu menadżerowie firm IVECO Poland i Hama Polska po podpisaniu umowy. Fot.: IVECO Poland.

Podpis: Tomasz Górski

W marcu br. podpisano kontrakt, na podstawie którego IVECO Poland dostarczy firmie Hama Polska 350 pojazdów, w tym 25 ciągników siodłowych z napędem na skroplony gaz ziemny.

Jak w komunikacie podała spółka IVECO Poland, umowa obejmuje dostawę w sumie 300 pojazdów lekkich IVECO Daily oraz 50 pojazdów gamy ciężkiej IVECO S-WAY.

Spółka Hama Polska należy do Europejskiego Funduszu Leasingowego. W 2020 r. kupił on większościowy pakiet udziałów w Grupie DBK, który jest jednym z największym w Polsce dostawców produktów i usług dla przedsiębiorstw działających w branży TSL.

Pod marką DBK Rental firma Hama Polska oferuje wynajem pojazdów różnego typu (ciągniki siodłowe, samochody dostawcze, naczepy itd.). Obecnie flota firmy liczy 3 700 jednostek.

Żadna ze stron nie ujawniła wartości kontraktu, ale wiadomo, że dostawy zamówionych pojazdów mają zakończyć się do końca 2021 r. Pojazdy zostaną przeznaczone na wynajem i będą dostępne w ofercie DBK Rental.

Wśród zamówionych pojazdów znalazło się 25 ciągników siodłowych IVECO-S-WAY Natural Power, napędzanych wyłącznie skroplonym gazem ziemnym. IVECO podaje, że ich zasięg wynosi 1 600 km na jednym tankowaniu LNG.

Dla Hama Polska umowa stanowi krok w stronę transformacji usług transportowych z wykorzystaniem pojazdów niskoemisyjnych i zasilanych bardziej przyjaznymi dla środowiska paliwami alternatywnymi. Podobny cel ma zresztą sama firma IVECO, która ode pewnego czasu systematycznie wprowadza do oferty kolejne modele pojazdów z napędem na skroplony gaz ziemny.

W komunikacie prasowym podkreślono, że wybór ciągników siodłowych IVECO zasilanych LNG dla spółki Hama Polska był naturalnym wyborem. „Pojazdy te zapewniają zrównoważony rozwój pod względem środowiskowym i ekonomicznym, a także, co najważniejsze, wysoką wydajność. Wspomniane pojazdy  zostały wyposażone w technologię zaprojektowaną w celu osiągnięcia znacznej redukcji zużycia paliwa i zanieczyszczeń – obniżenia emisji NO2 o 90% i PM o 95%”, podkreślono w komunikacie.

Firma IVECO Poland odbiorcom w Polsce dostarczyła już ponad 500 ciągników siodłowych S-Way Natural Power na skroplony gaz ziemny.