Firma GasNet uruchomiła drugą stację tankowania LNG w Czechach. lngpoland.pl

Czeski plan dotyczący ekologicznego transportu zakłada także budowę 30 stacji tankowania LNG na terenie całego kraju. Firma GasNet zamierza mieć duży udział w realizacji tego celu. : GasNet/Twitter.

Podpis: Katarzyna Cieślik-Mróz

18 maja br. zajmująca się sprzedażą gazu ziemnego spółka GasNet uruchomiła stację tankowania LNG w pobliżu miejscowości Mladá Boleslav, przy autostradzie D10. To drugi tego typu obiekt uruchomiony przez GasNet i jednocześnie pierwsza samoobsługowa stacja tankowania LNG w Czechach.

Pierwsza należąca do spółki GasNet stacja tankowania LNG znajduje się w miejscowości Klecany, kilka kilometrów na północ od Pragi. Obiekt został uruchomiony latem 2020 r.

Z kolei 18 maja 2021 r. GasNet uruchomił nową stację tankowania pojazdów ciężarowych skroplonym gazem ziemnym. To samoobsługowa stacja, dostępna dla kierowców przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Klienci mogą z niej korzystać przy wykorzystaniu karty paliwowej wydawanej przez spółkę GasNet.

Dyrektor finansowy firmy GasNet podkreśla, że firma ma dalsze plany związane ze stacjami tankowania skroplonym gazem ziemnym. Jak mówi, pierwszy rok eksploatacji mobilnej stacji w Klecanach napawa firmę optymizmem.

– W Czechach rośnie liczba ciężarówek na skroplony gaz ziemny. Widzimy duży potencjał w LNG i wierzymy, że będzie on odgrywał kluczową rolę w realizacji celów emisyjnych Republiki Czeskiej w transporcie towarowym – podkreśla.

Zgodnie z czeskim krajowym planem działań na rzecz ekologicznej mobilności, w okresie do 2030 r. po czeskich drogach ma jeździć 6 900 ciężarówek zasilanych skroplonym gazem ziemnym. Obecnie liderami w zakresie produkcji ciężarówek na LNG są firmy Volvo, Scania i Iveco, a nowa stacja utworzona przez GasNet umożliwia tankowanie pojazdów wszystkich marek.

Czeski plan dotyczący ekologicznego transportu zakłada także budowę 30 stacji tankowania LNG na terenie całego kraju. Firma GasNet zamierza mieć duży udział w realizacji tego celu.

Obecnie w Czechach funkcjonują trzy stacje tankowania LNG, z czego dwie należą do firmy GasNet.