Grecka firma GasLog niedługo wprowadzi do eksploatacji kolejny gazowiec do przewozu skroplonego gazu ziemnego LNG.

Grecki armator GasLog, który jest właścicielem już 15 statków do transportu skroplonego gazu ziemnego, właśnie poinformował, że jego najnowsza jednostka GasLog Westminster opuściła południowokoreańską stocznię koncernu Samsung Heavy Industries i teraz przejdzie próby morskie. Następnie, po ich pomyślnym zakończeniu, jednostka zostanie włączona do regularnej eksploatacji.

Statek GasLog Westminster to jednostka siostrzana gazowca GasLog Wales, który został odebrany przez grecką firmę 12 maja br. To potężna jednostka (297 m długości i 47 m szerokości), która w swoich zbiornikach może przewozić 180 tys. m sześc. skroplonego gazu ziemnego LNG.

Według komunikatu greckiego armatora próby morskie nowej jednostki zakończą się w najbliższą w sobotę. Nie oznacza to jednak, że statek będzie gotowy do użytkowania już następnego. Firma GasLog podała w komunikacie, że GasLog Westminster rozpocznie transport skroplonego gazu najprawdopodobniej w trzecim kwartale br. Już teraz wiadomo, że zostanie on wyczarterowany przez brytyjski oddział firmy Centrica.

Południowokoreański koncern Samsung Heavy Industries to strategiczny partner dla armatorów morskich w zakresie transportu LNG i jeden ze światowych liderów w dziedzinie budowy gazowców przeznaczonych do przewozu skroplonego gazu ziemnego. Dla samej tylko greckiej firmy GasLog w okresie 2020-2021 zbuduje pięć kolejnych gazowców o parametrach zbliżonych do tych, którymi dysponuje GasLog Westminster.

Podpis: Marcin Chomsky, lngpoland.pl (fot.: GasLog)