FueLNG / lngpoland.pl

Bunkierka FueLNG Bellina powstała w stoczni Keppel Offshore & Marine w Nantong, a jej budowa oficjalnie zakończyła się w styczniu br. Fot.: FueLNG.

Podpis: Tomasz Górski

Firma FuelLNG (to spółka joint venture zawiązana przez Keppel Offshore & Marine i Shell Eastern Petroleum) zrealizowała pierwsze bunkrowanie tankowca skroplonym gazem ziemnym z wykorzystaniem nowej bunkierki FueLNG Bellina.

Jednostką, która została zatankowana skroplonym gazem ziemnym przez bunkierkę FueLNG Bellina, była tankowiec Pacific Emerald (to jednostka typu Aframax). Jak podały specjalistyczne media, barka bunkrująca przekazała tej jednostce 3 tys. m sześc. skroplonego gazu ziemnego (bunkierka ta ma zbiorniki mieszczące 7,5 tys. m sześc.).

Wcześniej, w marcu br. spółka FuelLNG w porcie w Singapurze zrealizowała pierwsze bunkrowanie skroplonym gazem ziemnym kontenerowca. Wówczas firma zapowiadała, że w 2021 r. zamierza przeprowadzić łącznie od 30 do 50 operacji bunkrowania różnych statków LNG.

Bunkierka FueLNG Bellina powstała w stoczni Keppel Offshore & Marine w Nantong, a jej budowa oficjalnie zakończyła się w styczniu br. Od samego początku planowano, że jednostka będzie obsługiwać w zakresie bunkrowania LNG statki handlowe zawijające do portu w Singapurze.

Ponadto firmy Keppel i Shell planują rozbudowę infrastruktury to tankowania statków skroplonym gazem ziemnym w singapurskim porcie. Kolejnym projektem jest budowa specjalnego punktu do bunkrowania LNG, który już powstaje na nabrzeżu portu. Umożliwi on bunkrowanie skroplonym gazem jednostek o pojemności zbiorników kriogenicznych do 3,5 tys. m sześc. Firmy planują, że stacja zostanie uruchomiona przed końcem 2021 r.

Podpis: Tomasz Górski