NOVATEK PAO poinformował, że Cryogas-Vysotsk, spółka joint venture z Gazprombank, wyprodukowała milionową tonę skroplonego gazu ziemnego (LNG) od czasu rozpoczęcia projektu w 2019 roku.

W tym okresie Cryogas-Vysotsk wysłał ponad 200 tankowców LNG i 1200 autocystern do różnych krajów, w tym do Finlandii, Szwecji, Litwy, Holandii, Estonii, Polski i Hiszpanii.

Ponad 80 tankowców zostało dostarczonych na rosyjski rynek krajowy w ramach działalności handlowej NOVATEK mającej na celu dostarczanie czysto spalającego się LNG konsumentom w regionie Murmańska i do sieci stacji paliw LNG spółki.

Leonid Michelson, Prezes Zarządu NOVATEK, powiedział: „Cryogas-Vysotsk ma szeroką i zróżnicowaną geograficznie grupę klientów, ponieważ ten ważny projekt zaspokaja potrzeby całego regionu Morza Bałtyckiego w zakresie czystego spalania gazu ziemnego, co jest szczególnie ważne w świetle zaostrzających się wymagań środowiskowych dla paliw żeglugowych i samochodowych”.

Średniotonażowy projekt LNG Cyrogas-Vysotsk zlokalizowany jest w porcie Wysock nad Morzem Bałtyckim, niedaleko Leningradu. Jego początkowa wydajność wynosi 660 tysięcy ton gazu rocznie, a jego infrastruktura obejmuje również zbiornik magazynowy LNG o pojemności 42 tysięcy metrów sześciennych oraz stanowisko rozładunkowe dla statków przeznaczone do przyjmowania tankowców o ładowności do 30 tysięcy metrów sześciennych. NOVATEK PAO nabył 51% udziałów w spółce Cryogas-Vysotsk w lipcu 2017 roku.

Źródło: NOVATEK PAO.