Wolumen dostarczonego LNG to 173,4 tys. m sześc., a surowiec pochodził z amerykańskiego terminala eksportowego Freeport LNG. Fot.: Crotia LNG

Wolumen dostarczonego LNG to 173,4 tys. m sześc., a surowiec pochodził z amerykańskiego terminala eksportowego Freeport LNG. Fot.: Crotia LNG

Podpis: Tomasz Górski

Trzeci ładunek skroplonego gazu ziemnego wyprodukowanego w Stanach Zjednoczonych został dostarczony do pływającego chorwackiego terminala Krk LNG. W sumie jest to szósty ładunek LNG, który został dostarczony do tego obiektu od stycznia 2021 r., kiedy ruszyła eksploatacja obiektu.

Biuro prasowe spółki Crotia LNG, która jest właścicielem i operatorem pływającego terminala, podała, że metanowiec Kinisis (wyczarterowany przez BP) dopłynął do chorwackiej jednostki FSRU 14 maja br. w godzinach popołudniowych. Operacja rozładunku skroplonego gazu ziemnego ma potrwać trzy dni.

Wolumen dostarczonego LNG to 173,4 tys. m sześc., a surowiec pochodził z amerykańskiego terminala eksportowego Freeport LNG.

Nowy chorwacki pływający terminal jeszcze nie jest w pełni wykorzystywany, a eksperci podkreślają, że może on być eksploatowany o wiele intensywniej. Przykładowo, w maju do terminala dotrze jeszcze tylko jedna dostawa skroplonego gazu. W kwietniu terminal odebrał dwa ładunki, a w marcu – jeden.

Warto odnotować, że firma MET Crotia, jeden z największych odbiorców surowca z terminala Krk LNG, pierwszą partię gazu odebrała dopiero w kwietniu, choć spodziewała się, że nastąpi to już w styczniu.

Chorwacki terminal Krk LNG, wykorzystujący jednostkę FSRU LNG Crotia, może odbierać i przesyłać dalej 2,6 mld m sześc. gazu ziemnego (po regazyfikacji) rocznie. Sieć gazociągowa w Chorwacji umożliwia przesyłanie gazu odbieranego przez ten terminal na Węgry, do Słowenii i Włoch, a także do Serbii i Czarnogóry.