Celsius Shipping / LNG Poland

Do floty duńskiego armatora Celsius Shipping dołączył kolejny statek do przewozu skroplonego gazu ziemnego.

Podpis: Anna Krasińska

Do floty duńskiego armatora Celsius Shipping dołączył kolejny statek do przewozu skroplonego gazu ziemnego. Trzecia z czterech ostatnio zamówionych jednostek właśnie została odebrana przez firmę z południowokoreańskiej stoczni koncernu Samsung Heavy Industries.

Nowa jednostka o pojemności zbiorników 180 tys. m sześc. została nazwana Celsius Charlotte. Zostanie ona wyczarterowana przez amerykańską firmę gazową Cheniere, która na podstawie długoterminowej umowy z duńską firmą będzie wykorzystywać tę jednostkę (a także dwie inne) w celu realizacji dostaw surowca ze swoich terminali do klientów. Kontrakt czarterowy na okres 13,5 roku pomiędzy Celsius Shipping i Cheniere został podpisano w grudniu ub.r. Dotyczy on w sumie trzech jednostek nowego typu, zamówionych właśnie w koreańskiej stoczni.

W sierpniu 2018 r. armator Celsius Shipping podpisał umowę na budowę dwóch gazowców LNG w koreańskim Samsungiem. Z kolei później, w styczniu 2019 r., firma skorzystała z zapisanego w umowie prawa opcji i dokupiła jeszcze dwie jednostki. Koszt pojedynczego statku do przewozu skroplonego gazu budowanego na podstawie tego kontraktu wynosi ok. 185 mln dolarów za sztukę.

Celsius Charlotte to trzecia z czterech zamówionych jednostek. Pierwsza z nich – Celsius Copenhagen – została odebrana przez armatora w październiku 2020 r., a druga – Celsius Canberra – w styczniu br. Dostawę czwartego i ostatniego statku – Celsius Carolina – jeszcze w tym roku.

Z wcześniejszych wypowiedzi menadżerów duńskiej firmy armatorskiej wynika, że spółka planuje kolejne inwestycję w rozbudowę floty statków do przewozu LNG. Na razie żadna kolejna umowa nie została podpisana, ale należy się spodziewać, że nowy kontrakt jeszcze w tym roku trafi znów do koreańskiej stoczni grupy Samsung Heavy Industries.