Firma doradcza EnergyQuest z siedzibą w amerykańskim Indianapolis opublikowała raport na temat australijskiego eksportu skroplonego gazu. Napisano w nim, że jeszcze w marcu zagraniczna sprzedaż LNG zamknęła się wysokim wynikiem, ale panująca pandemia koronawirusa zahamuje rozwój tego biznesu.

Z informacji udostępnionych w raporcie wynika, że w marcu br. Australia wyeksportowała 6,8 mln ton skroplonego gazu ziemnego. W sumie z australijskich terminali eksportowych wypłynęło w tym miesiącu 101 statków z ładunkami LNG.

Dla porównania: w marcu ub.r. australijskie spółki gazowe sprzedały za granicę 6,1 mln ton LNG, wysyłając surowiec 92 statkami.

Firma doradcza podkreśla, że eksport w marcu okazał się wyższy od zakładanych prognoz. Ponadto miesiąc ten australijskie zakłady wytwarzające LNG zamknęły nadwyżką produkcyjną. Potężny zakład Gladstone LNG w marcu br. wyprodukował o 6,7 PJ LNG więcej ponad zapotrzebowanie eksportowe.

Eksperci EnergyQuest szacują, że w obecnym roku budżetowym całkowity przychód z eksportu LNG wyniesie ok. 50 mld dolarów. Będzie to więc wynik podobny do tego, jaki Australijczycy uzyskali w poprzednim roku budżetowym. Obecnie po upływie 9 miesięcy bieżącego roku budżetowego w Australii całkowity przychód z eksportu skroplonego gazu ziemnego wynosi już 38 mld dolarów.

Podpis: Tomasz Górski, lngpoland.pl (fot.: Santos).