australia lng / lngpoland.pl

W kwietniu 2021 r. import skroplonego gazu ziemnego z Australii do Chin osiągnął rekordowy poziom. Wyniósł on 3,06 mln ton LNG, co oznacza wzrost o 10 proc. w ujęciu rok do roku.

Podpis: Marcin Chomsky

W kwietniu 2021 r. import skroplonego gazu ziemnego z Australii do Chin osiągnął rekordowy poziom. Wyniósł on 3,06 mln ton, co oznacza wzrost o 10 proc. w ujęciu rok do roku. Analitycy wskazują jednocześnie, że tak duży wzrost chińskich zakupów surowca wynika ze wzrostu popytu na LNG na chińskim rynku, ale jednocześnie nastąpił pomimo napiętych stosunków dyplomatycznych pomiędzy oboma państwami.

Według chińskiej Generalnej Administracji Celnej australijski skroplony gaz ziemny w kwietniu 2021 r. stanowi obecnie ok. 45 proc. importu tego surowca przez Państwo Środka.

Również w poprzednich latach Australia była głównym dostawcą LNG do Chin. Przykładowo, w 2019 r. udział surowca sprowadzanego z kierunku australijskiego stanowił 46 proc. ogółu chińskiego importu. Z kolei jeżeli chodzi o pierwsze cztery miesiące br., to dostawy z Australii stanowiły 40 proc. całego importu. Wynika to z tego, że Chińczycy dużo skroplonego gazu kupowali na rynku spotowym, sprowadzając do swoich portów metanowce z Rosji i Indonezji. Nie zmienia to jednak faktu, że największym dostawca LNG do Chin wciąż jest Australia.

W imporcie LNG jednak nadal rządzą długoterminowe dostawy. W sumie odpowiadają one za 75 proc. ogółu dostaw tego surowca na świecie. W Chinach z zakupów niewielkich wolumenów LNG na rynku spotowym odpowiadają przede wszystkim firmy przemysłowe i samorządy, np. miejskie. Zakupy LNG realizują firmy państwowe. Ok. 95 proc. ich zakupów realizowanych jest w oparciu o kontrakty długoterminowe.

Rynkiem chińskim jednak bardzo interesują się Katarczycy. Obecnie Pekin prowadzi z nimi rozmowy w sprawie rozbudowy projektu North Field i dywersyfikacji dostaw skroplonego gazu do Państwa Środka. W perspektywie krótkoterminowej Chińczycy wciąż będą jednak zamawiać większe wolumeny gazu z Australii, ponieważ tylko to państwa ma obecnie wolne moce produkcyjne, które są w stanie zaspokoić rosnący popyt chińskiej gospodarki.

Od 1 do 21 maja do Chin dostarczono już 2,05 mln ton skroplonego gazu z Australii. To końca miesiąca wolumen ten ma wzrosnąć do 3,16 mln ton, co będzie kolejnym rekordowym wynikiem miesięcznym.