Amerykański partner PGNiG w zakresie dostaw LNG podwaja zyski w pierwszym kwartale 2020 r. Fot.: Cheniere Energy

Jeden ze strategicznych partnerów PGNiG ze Stanów Zjednoczonych w zakresie dostaw skroplonego gazu ziemnego do gazoportu w Świnoujściu – firma Cheniere Energy z siedzibą w Houston – zanotował bardzo dobre wyniki finansowe w I kw. 2020 r. Z raportu spółki wynika, że amerykański dostawca LNG uzyskał ponad dwukrotnie wyższy zysk netto, a także zanotował wzrost przychodów na poziomie 17,3 proc. w ujęciu rok do roku.

Może Cię zainteresować:

PGNiG i Cheniere kontynuują współpracę w zakresie dostaw LNG

PGNiG i Cheniere kontynuują współpracę w zakresie dostaw LNG

Cheniere Energy z USA uzyskał ponad dwukrotnie wyższy zysk netto, a także zanotował wzrost przychodów na poziomie 17,3 proc. w ujęciu rok do roku. Czytaj dalej

Z finansowego raportu kwartalnego spółki Cheniere Energy wynika, że w okresie styczeń-marzec br. firma uzyskała przychody na poziomie 2,71 mld dolarów. Dla porównania: przed rokiem przychody wyniosły 2,26 mld dolarów. To wzrost o 17,3 proc. rok do roku.

Ponad dwukrotnie wzrosły za to przychody firmy Cheniere Energy. Spółka podała, że zarobiła 375 mln dolarów, podczas gdy rok wcześniej zysk wyniósł 141 mln dolarów.

Zarząd firmy jest zadowolony osiągniętych wyników, tym bardziej że udało się je wypracować pomimo trudnej sytuacji na globalnym rynku skroplonego gazu ziemnego oraz spadku cen tego surowca.

W I kw. 2020 r. z terminale Cheniere Energy wysłały łącznie 128 ładunków skroplonego gazu ziemnego. Przed rokiem w analogicznym okresie z terminali wypłynęło 87 statków z transportami LNG. Wzrost wynosi w tym zakresie 47 proc. rok do roku. W sumie zaś od początku działalności w zakresie eksportu LNG do 27 kwietnia br. Cheniere wysłało ponad 1,1 tys. ładunków LNG, zawierających razem 75 mln ton skroplonego gazu.

Może Cię zainteresować:

Novatek uruchomił pierwszą stację tankowania LNG

Novatek uruchomił pierwszą stację tankowania LNG

Cheniere Energy z USA uzyskał ponad dwukrotnie wyższy zysk netto, a także zanotował wzrost przychodów na poziomie 17,3 proc. w ujęciu rok do roku. Czytaj dalej

Jack Fuso, prezes Cheniere Energy podkreśla, że pierwszy kwarta br. przyniósł niespotykane wcześniej okoliczności, a głównym celem firmy była ochrona zdrowia pracowników, a także kontynuacja rozpoczętych inwestycji. Spółka także angażowała się w działania na rzecz pomocy lokalnej społeczności, podobnie jak robią to także firmy w Polsce.

Cheniere Energy jest właścicielem i operatorem dwóch terminali eksportowych skroplonego gazu ziemnego: Sabine Pass LNG oraz Corpus Christi LNG. W każdym z nich obecnie trwają inwestycyjne, związane ze zwiększeniem ich przepustowości. Terminale związane są długoterminowymi kontraktami z odbiorcami skroplonego gazu ziemnego w Europie, Azji oraz w Australii.

Cheniere Energy jest strategicznym partnerem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w zakresie dostaw skroplonego gazu do terminalu LNG w Świnoujściu. W 2018 r. firmy podpisały kontrakt długoterminowy, zgodnie z którym w latach 2019-2022 Cheniere dostarczy do Polski 0,7 mld m sześc. gazu ziemnego (po regazyfikacji), a w latach 2023-2024 w sumie 39 mld m sześc. Do polskiego gazoportu dotarły już trzy dostawy LNG od firmy Cheniere Energy.

Podpis: Tomasz Górski, lngpoland.pl (fot.: Cheniere Energy)