Katarski koncern gazowy Qatargas rozpoczął dostawy skroplonego gazu ziemnego do pływającego terminalu Adriatic LNG za pomocą gazowców klasy Q-Flex. Pierwszy taki statek dopłynął do obiektu 21 czerwca.
Surowiec dla Włoch został załadowany w potężnym katarskim kompleksie LNG Ras Laffan. Do transportu surowca wykorzystany został należący do armatora Nakilat (i wyczarterowany przez Qatargas) gazowiec do przewozu LNG klasy Q-Flex. Statek ten do terminalu Adriatic LNG dostarczył 216 tys. m sześc. skroplonego gazu ziemnego.
Może Cię zainteresować:

Fińska stocznia buduje nowoczesny prom na LNG
Adriatyckim terminalem LNG, który znajduje się 14 kilometrów od linii wybrzeża na wysokości włoskiej miejscowości Poro Levante, zarządza spółka zawiązana w 2005 r. zawiązana przez Qatar Petroleum (23%), ExxonMobil (70%) i Snam (7%). Terminal jest połączony z włoskim systemem przesyłu gazu ziemnego za pośrednictwem gazociągu.
Adriatic LNG dysponuje mocami regazyfikacyjnymi na poziomie 8 mld m sześc. gazu (to ok. 50 proc. zdolności regazyfikacyjnych całego włoskiego sektora energetycznego). Oznacza to, że dostawy gazu z terminala są w stanie pokryć 10 proc. rocznego zapotrzebowania włoskiej gospodarki na gaz ziemny. Tylko w 2019 r. terminal odebrał 88 ładunków LNG, dzięki czemu przesłano do Włoch 7,6 mld m sześc. gazu ziemnego. Dzięki terminalowi Włosi sprowadzają gaz ziemny z Kataru, Egiptu, Trinidadu i Tobago, Norwegii, Nigerii, Stanów Zjednoczonych oraz Angoli.
Podpis: Magdalena Marciniak, lngpoland.pl (fot.: Adriatic LNG)